Jak wypromować bloga w Google?

30 maja 2018 #blogowanie

W dzisiejszym wpisie poruszę temat optymalizacji i pozycjonowania bloga. Jeśli jesteś bądź byłeś właścicielem bloga lub jakiejkolwiek strony internetowej to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że SEO, czyli z angielskiego Search Engine Optimization nie jest łatwe, a więc...

Po co i jak pozycjonować bloga?

Najpierw zamierzam odpowiedzieć na pierwsze pytanie, czyli w jakim celu blogi się pozycjonuje, a następnie w pozostałej części wpisu jak to zrobić. A więc głównie po to, aby nasze posty były czytane. W końcu piszemy po to, aby ktoś to przeczytał. To nie jest pamiętnik, przynajmniej już nie w dzisiejszych czasach(choć takie też oczywiście się zdarzają). Pozycjonowanie w skrócie to podwyższanie swojej pozycji w wyszukiwarkach. W Polsce główną wyszukiwarką jest Google - ponad 90% rynku - i nie ma specjalnie sensu skupianie się na innych wyszukiwarkach niż Google. Chyba, że ktoś znajdzie swoją niszę i sposób na wysoką pozycję w Bing, Yandex czy innych wyszukiwarkach. Głównym powodem pozycjonowania jest więc zdobycie ruchu na swojej stronie pochodzącego z Google. A co z nim zrobimy - to już leży w naszej gestii. Możemy wykorzystać go do zbudowania społeczności wokół bloga, ale również do zarabiania na blogu.

Content is King

Najważniejsza jest treść. Jeśli blog nie posiada odpowiedniej wartości, nie zawiera masy przydatnych i rozbudowanych artykułów to od razu można odpuścić sobie jakiekolwiek pozycjonowanie(co innego optymalizacja). Najpierw należy i trzeba zacząć tworzenie bloga od pisania i jeszcze raz pisania. Jeśli użytkownik wejdzie na Twoją stronę i okażę się, że nie będzie miał co na niej robić to jaki jest w ogóle cel pozycjonowania. Wydaje się banalne a jednak dużo osób, które chcą wypromować swojego bloga bagatelizuje język czy wartość jaką ten blog powinien dawać.

Regularność

Jedną z ważniejszych rzeczy o której należy pamiętać to regularność prowadzenia bloga oraz pozycjonowania. To nie jest czynność to jest proces, który powinien trwać cały czas. Artykuły czy nowe wpisy - dotyczące aktualnej sytuacji i przemyśleń powinny pojawiać się w miarę regularnie. Nie zamierzam określać jak bardzo regularnie - czy raz dziennie, raz na tydzień czy co pół roku. I to i to jest jakaś regularność. Wiadomo im częściej tym lepiej - należy jednak pamiętać, że nie tylko ilość się liczy, ale przede wszystkim jakość.

Optymalizacja bloga

Kolejnym punktem jest optymalizacja bloga. Temat jest dosyć mocno rozbudowany i zapewne na temat SEO powstało wiele książek, natomiast ten wpis ma być swego rodzaju wprowadzeniem do tej tematyki. Optymalizacja polega na tym, że dostosowujemy swojego bloga do odpowiednich standardów, które zostały wprowadzone, aby ułatwić życie użytkownikom oraz mechanizmowi indeksującemu Twojego bloga. Aby Twoja strona w ogóle mogła pojawić się w wyszukiwarce najpierw tzw. crawler czyli bot indeksujący musi odwiedzić Twoją stronę. Czynników wpływających na dobrą ocenę Twojego bloga przez Google jest wiele. Zaczynając od Twojej domeny, na IP serwera czy prędkości ładowania się strony kończąc. Zamierzam omówić tylko kilka podstawowych aspektów SEO. Wiele z nich zależy także od platformy blogowej na której stoi Twoja strona, czym innym jest pozycjonowanie Wordpressa, a czym innym SEO Joomli czy optymalizacja strony opartej o platforme Blogger(należąca do Google platforma, która ma domeny w adresie blogspot.com). Nie zamierzam w tym wpisie rozdrabniać się na poszczególne przypadki. Opiszę ogólne zasady - przydatne także jeśli sam stworzyłeś swoją stronę, w wielu platformach dostępne są także odpowiednie wtyczki - wystarczy chwilę poszukać. Nie będę skupiał się na tym jak to uzyskać, natomiast wypunktuje to co według mnie dobrze jest zrobić.

1) odpowiedni znacznik title i znaczniki meta keywords i description w headerze strony - takie które zawierają frazy zawarte na danej podstronie

2) odpowiednie adresy URL wpisów i kategorii np. zawierające tytuł wpisu

3) przekierowanie 301 z adresu www do bez www lub odwrotnie, po to, aby wyszukiwarka nie zaindeksowała obu adresów

4) spis wszystkich wpisów na jednej podstronie, ułatwimy tym znalezienie jakiegoś posta naszym czytelnikom oraz indeksowanie

5) odpowiednie linkowanie wewnątrz bloga, łatwe przejście do konkretnych kategorii oraz wpisów

6) brak zbędnych spowalniających ładowanie strony wtyczek

7) nie zbyt duża liczba linków wychodzących

8) odpowiednia struktura strony, m.in. tytuł w znacznikach HTML - h1, czyli tych które są najważniejsze na stronie

9) brak błędów krytycznych na stronie, linków prowadzących donikąd itd

10) można wymieniać tak w nieskończoność, mam nadzieje, że pokazałem ogólny zarys tego na czym polega optymalizacja i w którym kierunku należy zmierzać

Link building

Intuicyjnie im treść jest wartościowsza tym więcej osób ją poleca. Odpowiednikiem takiego polecenia w internecie jest zostawienie linka do odpowiedniej strony, co wyszukiwarki wykorzystują do oceny danej treści. Im więcej osób poleca daną treść tym jest wartościowsza - przynajmniej tak powinno być, ale czy tak jest? Nie całkiem, głównym powodem tego jest wyspecjalizowanie się różnych firm i specjalistów SEO w zdobywaniu linków do swoich stron. Miało to doprowadzić do pokazania swojej treści wyszukiwarce Google jako wartościowa w sztuczny sposób. Powstał cały szereg narzędzi służących do spamowania własnymi linkami, które nie zawsze są wartościowe. Dlatego nie ilość linków się liczy, a ich jakość. Im strona linkująca do nas jest lepsza jakościowo, i im więcej stron do niej linkuje tym lepiej. Idealnie byłoby, czego jestem zwolennikiem, aby treści które piszemy na swoim blogu były na tyle ciekawe, że ludzie linkują do nich w sposób naturalny, z potrzeby serca.

Przez niektórych są jednak wykorzystywane sposoby linkowania, które nie zawsze są bezpieczne(grozi nam np. wyrzucenie naszej strony z wyników wyszukiwania Google) do nich należy wspomniane wcześniej spamowanie, natomiast w dużej mierze mechanizm Google potrafi już rozpoznać takie linki. Bezpieczniejszym sposobem jest ręczne katalogowanie(dodawanie swojej strony do katalogów stron) bądź pisanie na wartościowych forach internetowych. Sposobów jak zwykle jest mnóstwo, nie każdy jednak jest dobry, więc czasem warto zastanowić się czy nie lepiej poświęcić się pisaniu wartościowych treści na swojego bloga.

Mam nadzieje, że pomogłem odpowiedzieć Ci na pytanie jak wypromować swojego bloga w Google, jeśli jednak masz jakieś dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem. Chętnie przeczytam też ewentualne uwagi i rozwinięcia poruszanych tematów w komentarzu.