Na czym zarabia OLX.pl?

22 maja 2018 #finanse

Jeśli zastanawiasz się dlaczego ogłoszenia na OLX.pl są darmowe, a jednocześnie jest to tak duży portal, którego stać na bardzo dużą liczbę reklam to zaspokoję Twoją ciekawość. O tym portalu słyszał już chyba niemal każdy, a co więcej bardzo wielu naszych znajomych umieszcza tam ogłoszenia. Faktem jest że w zdecydowanej większości ogłoszenia tam są darmowe - dlatego serwis ten zyskał tak dużą popularność.

Ale w zdecydowanej większości nie oznacza, że wszystkie. W takim razie jakie ogłoszenia są płatne? Jak można byłoby się spodziewać płatne są te ogłoszenia, które są najbardziej skomercjalizowane i na publikacji których zależy ludziom, którzy posiadają pieniądze. Płatne kategorie możnaby streścić do kategorii: Nieruchomości, Motoryzacja i Praca. Wiadomym jest, że sprzedaż samochodu czy mieszkania może przynieść spory zysk. Również znalezienie dobrego spejalisty(np. programisty) może być trudne do zrealizowania, a jeśli coś jest trudne to jest drogie.

Nie tylko dobry pomysł

Model biznesowy tego portalu jest prosty - dać bardzo dużą wartość dodaną za darmo, zainwestować w reklamę i pozycjonowanie strony, dzięki czemu zdobędziemy mase ludzi chętnych do publikowania ogłoszeń. A następnie wprowadzić płatne ogłoszenia w branżach wyjątkowo do tego przyzwyczajonych i będących w stanie zapłacić. Z tego co zauważyłem dodanie płatnego ogłoszenia oscyluje w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za miesiąc przy płatności przelewem i do dwukrotności tej sumy przy płatnościach sms. Przypominam, że do większości kategorii dodawanie jest darmowe, natomiast za opłatą można również wyróżnić ogłoszenie. Czasem aby zarobić najpierw lepiej jest dać coś za darmo. Jak bardzo dochodowy jest to biznes potwierdza fakt, że należy on do Grupy Allegro.

Tablica.pl

Jakiś czas temu istniał jedynie portal tablica.pl, następnie zniknął tylko po to, aby zastąpić go bliźniaczym serwisem OLX.pl - dlaczego? Powód jest prosty - dział SEO(odpowiedzialny za pozycjonowanie w wyszukiwarkach takich jak Google) przekombinował z pozycjonowaniem i strona wyleciała z wyszukiwarki Google. Żyjemy w czasach, w których główny ruch w polskim internecie pochodzi albo z wyszukiwarki Google albo z portali społecznościowych. Kiedy jedna z tych gałęzi odpada firma jest narażona na gigantyczne straty, w związku z tym została podjęta decyzja o zrobieniu małej podmianki stron. Przez dłuższy czas na portalu tablica.pl istniało przekierowanie na olx.pl, a na tym drugim istniało stwierdzenie przypominające, że to ten sam serwis. Aktualnie nie ma już ani jednego ani drugiego, widocznie ludzie zdążyli już przywyknąć do marki OLX.