7 sposobów na naukę języka angielskiego

24 maja 2018 #lifestyle

Jakiś czas temu, na studiach musiałem zaliczyć egzamin z języka angielskiego, jako, że nigdy nie miałem specjalnych zdolności lingwistycznych szukałem przeróżnych sposobów, które jak najbardziej ułatwią mi naukę. Dzięki temu powstała lista moich własnych, autorskich porad jak nauczyć się angielskiego. U mnie nie sprawdziły się grupowe kursy angielskiego(brak motywacji, aby na nie uczęszczać) ani zajęcia w szkole - być może cechuje mnie zbyt duży indywidualizm. Wykształtowałem za to własne sposoby, do czego i Was zachęcam. A oto lista rzeczy, które sprawdziły się u mnie i w miarę wolnego czasu do teraz staram się je stosować, aby dalej się rozwijać.

1. Słówka na ścianie

Za czasów szkolnych nauczyciele bardzo często zachęcają do tworzenia zeszytów ze spisem słówek po angielsku. Owszem, być może u niektórych taka nauka słówek działa, natomiast bardzo często jest tak, że jedynym momentem kiedy czytamy słówka tam spisane jest moment tuż po ich zapisaniu i nigdy do tego nie wracamy. Taka nauka jest po prostu nudna. U mnie bardziej niż standardowa lista słówek sprawdziły się karteczki samoprzylepne. Na jednej karteczce piszemy słówko lub zwrot plus tłumaczenie i ewentualne synonimy, skojarzenia itd. Tworzymy kilkanaście takich karteczek, co nie zajmuje zbyt wiele czasu i przyklejamy je na ścianie. Następnie za każdym razem gdy jesteśmy w pobliżu po prostu podchodzimy i czytamy przynajmniej jedną karteczkę. Generalnie im bardziej otaczamy się językiem tym lepiej. Modyfikacją tego sposobu jest także ustawienie sobie słówek na tapecie telefonu(najlepiej niech słówko zmienia się same co jakiś czas) - z doświadczenia jednak wiem, że do danej tapety człowiek szybko się przyzwyczaja.

2. Słówka w notatniku

Kolejnym sposobem, a bardziej poradą, która przydaje się szczególnie gdy mamy problem z zapamiętaniem jakiegoś wyrażenia jest spisywanie trudniejszych słówek w notatniku. U mnie najbardziej sprawdzał się notatnik w telefonie, ale równie skuteczny jest mały podręczny notesik. Ważne jest aby zawsze mieć go w pobliżu i zapisać słówko - szczególnie to które już kojarzymy ale nie wiem co oznacza. Nie zawsze jest sens spisywać wszystkie słówka, których nie rozumiemy - czasami może być ich zbyt wiele, w zależności od poziomu. Ten punkt łączy się też z poprzednim, ponieważ gdy posiadamy już listę takich słówek możemy je przykleić na ścianie.

3. Lajkowanie stron

Jak często przeglądasz facebooka? Niezależnie czy robisz to na telefonie czy na komputerze - jeśli robisz to w miarę często to dobrym pomysłem jest lajkowanie stron w języku angielskim. Tym bardziej, że raczej bez problemu powinieneś znaleźć tam treści, które mogą Cię zainteresować. W końcu angielski internet jest dużo bardziej rozbudowany niż polskojęzyczny. Następnym razem przy scrollowaniu facebooka możesz natrafić na coś ciekawego, a jednocześnie poduczyć się języka. I pamiętaj, jeśli nie rozumiesz jakiegoś słówka - patrz punkt poprzedni.

4. Spis czasów

Bardzo wiele osób uważa, że czasy w języku angielskim są trudne, w końcu jest ich kilkanaście czy nawet więcej - twierdzą. Nic bardziej mylnego - faktem jest, że jest ich sporo, jeśli zliczamy wszystkie konstrukcje poboczne. W języku polskim mamy przecież tylko trzy czasy i nam wystarczają, ale... Jest jedno ale - u nas możemy powiedzieć: pies, psu, psa itd. a w języku angielskim masz po prostu dog. W takim razie jak poradzić sobie z czasami? Mój sposób jest prosty - wypisz wszystkie czasy, główne zasady, przykłady zdań na jednej kartce A4. Od lewej czasy przeszłe, następnie teraźniejsze i konstrukcje przyszłe. Od teraz jak czegoś zapomnisz - wystarczy, że spojrzysz na kartkę.

5. Czytanie zasad gramtycznych i spisywanie ich

Następnym punktem i jednocześnie sposobem nauki języka jest czytanie książek gramatycznych i krótkie spisywanie(w podobny sposób jak w poprzednim punkcie) zasad tam zawartych. Po co przepisywać książke? Po pierwsze po to, aby nie kartkować książki jeśli czegoś zapomnisz, po drugie aby mieć to pod ręką gdzie i kiedy chcesz, a po trzecie nie mówię o przepisywaniu książki tylko o tym, żeby krótko spisać zasady tam zawarte.

6. Filmy i bajki po angielsku

Ten sposób jest jednym z przyjemniejszych, ale wymaga już wstępnej wiedzy. Oglądanie filmów bądź filmów animowanych pozwala osłuchać się z językiem. W szczególności polecam zacząć oglądanie od bajek i filmów animowanych, ponieważ używa się tam języka na tyle prostego, aby mogły zrozumieć go dzieci. Jeśli okaże się, że rozumiemy już dużo z tego co słyszymy to możemy przejść na wyższy poziom, czyli seriale oraz filmy. W sieci można znaleźć także seriale stworzone specjalnie do nauki języka angielskiego, m. in. Family Album USA - w tej chwili dostępny na YouTubie.

7. Pisanie po angielsku z informacją zwrotną

Ostatnim punktem jest writing, czyli pisanie po angielsku. Dobrym sposobem jest pisanie maili w pracy albo komunikowanie się na wszystkich możliwych czatach - czy to w Internecie czy w grach multiplayer. Idealnie byłoby gdybyśmy dostawali informacje zwrotną czy używamy odpowiednich konstrukcji gramatycznych oraz czy nie popełniamy błędów stylistycznych.

Powyższe 7 sposobów nauki języka jest skrótowym opisem tego co sprawdziło się w moim przypadku. Niektóre porady zapewne nie są specjalnie odkrywcze, natomiast warto zacząć je stosować. Dobra znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest umiejętnością bardzo porządaną - czy to w pracy czy chociażby na spacerze gdy jakiś obcokrajowiec spyta o drogę. A jakie są wasze sposoby na naukę?