Jak wybrać kabel HDMI?

20 maja 2018 #technologia

Jakiś czas temu pomyślałem, że bardzo fajnym pomysłem byłoby przełączenie ekranu laptopa na większy ekran, np. telewizora. Oczywistym i najprostszym rozwiązaniem oczywiście było kupienie kabla z dwustronną wtyczką HDMI(większość laptopów oraz nowszych telewizorów posiada takie wejścia).

Jak pomyślałem tak zrobiłem, zacząłem szukać więcej informacji odnośnie tego jakie są ceny takich kabli. Było to już jakiś czas temu, więc w przygotowaniu do napisania wpisu, standardowo – zrobiłem ponowny rekonesans. I tak jak sądziłem – nic się nie zmieniło, to co zaskoczyło mnie wtedy nadal w jakiś sposób radzi sobie na rynku. Co dokładnie mam na myśli? Już tłumaczę...

Było to może z 2 lata temu, udałem się do jednego z dużych i popularnych sklepów ze sprzętem komputerowym w celu znalezienia odpowiedniego kabla. Ceny były przeróżne i wahały się od kilkunastu PLNów do grubo ponad stówki. Zaciekawiony tak sporym rozstrzałem wszedłem do Internetu, gdzie znalazłem informacje, że technologia kabli HDMI zasadniczo zawsze ma taki sam odbiór – nie różni się jakością. Do tej pory nie wiem czy to prawda, ale czytajcie dalej. Podszedłem do przemiłego Pana z obsługi i spytałem o kable długości 3 metrów bądź więcej. Jak to zazwyczaj bywa po odczekaniu chwili wrócił z kablem i mówi, że jego koszt wynosi 119zł. Pomyślałem – drogo trochę jak za zwykły kabel i spytałem o tańsze. Tym razem znalazł się za 65zł, więc pytam z uśmiechem na twarzy czym się różnią oba kable – w odpowiedzi usłyszałem, że ten pierwszy ma pozłacane końcówki. Poczułem się trochę jakbym węszył jakiś spisek i spytałem więc czy są jeszcze tańsze kable HDMI i... bingo. Wyszedłem ze sklepu z kablem za 29zł.

Oczywiście kabel służy mi do tej pory. Jakość obrazu uważam za bardzo dobrą, nie sądzę by inny kabel był w stanie ją jeszcze zwiększyć. Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz oglądać filmy na większym ekranie, np. telewizora. Albo chcesz korzystać z komputera mając do dyspozycji większą liczbę pikseli to powinieneś kupić kabel HDMI - a według mnie jedynym kryterium wyboru takiego kabla powinna być jego długość, cena i ewentualne widoczne mechaniczne uszkodzenia. Szkoda kasy na pozłacane końcówki.